This is an example of a HTML caption with a link.

Dania z kuchni myśliwskiej

DANIA Z KUCHNI MYŚLIWSKIEJ

BIGOS MYŚLIWSKI z kartofelkami lub pieczywem

 35zł

WĘGIERSKA ZUPA GULASZOWA- Gulyasleves

talerz pikantnej zupy z mięsem z dziczyzny i warzywami

42zł.

KOTLETY MIELONE Z MŁODEGO DZIKA

z ziemniakami, zasmażaną kapustką i dodatkami

54zł.

SZNYCEL PO WIEDEŃSKU Z DZIKA

z jajem sadzonym i frytkami

65 zł

STEK Z JELENIA

w zielonym pieprzu, z frytkami i dodatkami

79 zł.

PLACEK Z DZICZYZNĄ po węgiersku

64 zł

PIEROGI Z DZICZYZNĄ

38 zł

BITKI Z SARNY z kaszą i buraczkami

 

DLACZEGO WARTO JEŚĆ DZICZYZNĘ 
Dziczyzna to mięso, o którym wciąż wiemy zbyt mało. Nie jadamy jej często, a ze względów zdrowotnych jest mięsem zdecydowanie niedocenianym w polskiej kuchni.

W porównaniu z mięsem hodowlanym, zawiera zdecydowanie mniejszą ilość tłuszczu ogólnego, który również jest korzystniejszy względem zawartości tłuszczów nienasyconych i wielonienasyconych niż np. mięso wieprzowe. Dzięki temu jest mniej kaloryczna (ok. 115 kcal w 100 g). Ponadto w dziczyźnie znajdziemy zdecydowanie więcej aminokwasów egzogennych, których nasz organizm nie potrafi sam wytworzyć, oraz większą ilość cennych witamin.
Najwięcej walorów zdrowotnych ma mięso z jelenia i sarny. Zawiera najwięcej witamin i minerałów, przede wszystkim magnezu, fosforu, wapnia, wit. B2, B5, B6. Porównując je do mięsa hodowlanego, zawiera też mniej tłuszczu niż kurczak, wołowina czy wieprzowina. Również mięso z zająca i bażanta i dzika ma zdecydowanie bardziej korzystniejszy skład chemiczny niż mięsa, które jadamy na co dzień. Trzeba również pamiętać, że ogólnie dziczyzna zawiera więcej mioglobiny (mocno czerwony kolor), która jest źródłem bardzo dobrze przyswajalnego żelaza. 

Nie ma specjalnych ograniczeń w spożywaniu dziczyzny. Mimo niedocenianych jeszcze w Polsce - walorów zdrowotnych, jadamy jej bardzo mało. Jest to raczej rarytas regionalny w rejonach polowań. Jest jeszcze jedna ważna zaleta tego mięsa - oprócz dobrego składu białka i obniżonej zawartości tłuszczu, jest również wolne od antybiotyków i paszy wzbogacanych różnymi substancjami dodatkowymi, ponieważ zwierzęta żyją na wolności i żywią się tym, co jest w danym okresie dostępne.

Jedzmy je często, ponieważ jego walory smakowe, jak i wartości odżywcze są w dalszym ciągu zdecydowanie niedoceniane.


Smacznego! 

Wykorzystano materiały: Czy warto jeść dziczyznę? - Żyj zdrowo - Kuchnia - wp.pl
 

 

 

 

Copyright 2011 WebReklama. Wszelkie prawa zastrzeżone.